Hedent

Ápoljuk fogainkat természetesen!

A hófehér, gyönyörű fogsor titka a rendszeres és megfelelő fogápolás, amelyet számtalan módszerrel végezhetünk. A helyes fogmosási technika mellett van, aki a különböző fogkrémekre, szájöblítőkre és van, aki a természetes alapanyagok alkalmazására fekteti a hangsúlyt. A szakértők abban egyetértenek, hogy a mesterséges anyagok helyett használatos természetes összetevők kevésbé kockázatosak, nincsenek káros mellékhatásaik. Megnéztük, melyek azok a gyógynövények, amelyekkel kiváló eredményeket lehet elérni a fogtisztításban, a fogfehérítésben, vagy akár a fog- és ínybetegségek legyőzésében.

A mai fogkrémek és szájvizek egyik legismertebb eleme a menta, annak két válfaja a borsmenta és a fodormenta. E növényeket már az ősi Kínában és Indiában is használták szájfertőtlenítésre. Mai, növényi eredetű szájápoló szereink is az ősi indiai ayurvédikus receptek alapján készülnek, és a menta mellett kasvirágot, kamillát, mirhát és egyéb gyógynövényeket is tartalmaznak.

A legismertebb szájápolásban alkalmazott gyógynövény a kamilla, amelynek gyógyhatását már az ókori Egyiptomban ismerték, és minden más gyógyfűnél jobban tisztelték e növényt. Nem véletlenül, hiszen hatóanyagai révén jól kezelhetők vele a gyulladások, például a sebek, az afták, és a foghúzás utáni sebgyógyulást is gyorsítja. Gyermekeknél fogzáskor is jó szolgálatot tesz a kamillás ecsetelés, öblítés, amely csökkenti a gyulladást és a fájdalmat.

A csipkebogyó szintén fontos fogápolásban is használt gyógynövény, amely magas C-vitamin és ásványi anyag tartalmával jelentősen hozzájárul az íny erősítéséhez. Ahogyan a menta az egyiptomiaké, úgy a zsálya a rómaiak szent növénye volt, úgy gondolták, hogy rendszeres fogyasztása meghosszabbítja az életüket. Fertőtlenítő, gombaölő és gyulladáscsökkentő hatása van, ezért kiválóan alkalmazható a fogászatban is. Képes megszüntetni az aftát és a különböző, szájban található sebeket. Az évezredes Aloe Vera fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt szintén kiváló a megfelelő szájhigiénia fenntartására, fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre.

A cserszömörcelevél, a diólevél, a medveszőlőlevél, a teafaolaj, a mirha, és a tölgyfakéreg ínyvédőként, ínyerősítőként használható. A csalán, a fekete ribizli, a szeder és az áfonya leveleiből készült főzetek magas ásványi anyag tartalmuk miatt jó hatással lehetnek a fogíny épségére. Fogínygyulladás esetén érdemes olyan gyógynövényeket alkalmazni, amelyek antibakteriális, vérzéscsillapító és összehúzó hatással rendelkeznek, ezáltal gátolják a fogínygyulladás kialakulásáért felelős baktériumok fejlődését, és enyhítik a kellemetlen tüneteket. Rendszeres alkalmazásukkal megelőzhetők a különböző fertőzések és a fogágybetegség, és fenntartható a segítségükkel a megfelelő szájhigiénia. Különösen alkalmas erre a kamilla, a cickafarkfű, a zsálya, a kakukkfű, a borsmenta, a fahéjfakéreg, a szegfűszeg, az eukaliptusz, a teafa, az édesgyökér, a mezei zsurló, a pásztortáskafű, és az Aloe Vera.

Még több Fogápolás magazin

  • Itt a teázás ideje! – segítünk választani.

    A téli hónapok közeledtével egyre gyakrabban választjuk a testet-lelket átmelegítő teákat, melyek széles választékban állnak a teázás szerelmeseinek rendelkezésére.

  • 10 tipp esős vasárnapokra

    Az őszi-téli napok hűvösebb időjárásának beköszönte együtt jár azzal, hogy mind több időt töltünk otthonunk falai között. Ami azonban néhány napig kellemes és pihentető, az hosszú távon akár nyomasztóvá és unalmassá is válhat. A szabadtéri programok és a friss levegőn való mozgás természetesen ekkor is fontosak, de mi a helyzet...

  • Ételekkel is meggátolható a fogszuvasodás

    Fogaink rendben tartása nemcsak esztétikai szempontokból fontos, hanem azért is, mert a lerakódott lepedék és a baktériumok súlyosan károsíthatják a fogsorunkat.

Európai Regionális Fejlesztési Alap