Szívinfarktushoz vezethet a fogkő
A fogkő a fogak felszínén kialakuló, megkeményedett lepedék, amely szorosan tapad a fogfelszínhez, a zománchoz, a fogpótláshoz, korona felszínhez,fogszabályzóhoz és otthont ad a gyulladást és fogszuvasodást okozó baktériumoknak.

Hol jelenik meg?
- Gyakori, hogy a nyálmirigyek kivezető nyílásai közelében, pl. az alsó metszőfogak belső oldalán, felső őrlőfogak külső oldalán halmozódik fel.
- A fogak nyaki részénél, az íny mentén, de akár az íny alatti felszíneken is felszaporodhat.
A fogkő tehát sokkal több, mint esztétikai probléma: ha nem foglalkozunk vele, akár súlyos belgyógyászati betegségekhez, ún. gócbetegségekhez is vezethet (pl.: sokízületi gyulladás, szívbelhártya gyulladás, nőgyógyászati panaszok, keringési problémák, felsőlégúti panaszok). Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy milyen következményekkel járhat, és mit tehetünk ellene.
Milyen szövődményekkel járhat a fogkő?
Mit tehetünk otthon a fogkő ellen?
Mit okoz a fogkő a szájban?
A fogszuvasodás és a fogágybetegség kialakulásának okai elsősorban a nem megfelelő szájápolásban keresendők. A legtöbben annak ellenére nem figyelnek oda minderre, hogy ezen problémák nagy része odafigyeléssel megelőzhető lenne. A fogkő könnyen és gyorsan, szinte észrevétlenül alakul ki, de a következményei már bárki számára beazonosítható tünetekkel járnak.
Hogyan alakul ki a fogkő?
- Étkezés után a fogakra lepedék (plakk) rakódik, ami ételmaradékokból, nyálból és baktériumokból áll.
- Ha ezt nem távolítjuk el rendszeres és alapos fogmosással, akkor a lepedék ásványi anyagok hatására megkeményedik.
- Az így kialakuló fogkő már nem mosható le, csak fogorvosi eszközökkel távolítható el.
Mi jelzi a fogkő jelenlétét?
Elszíneződés: esztétikailag rontja a mosoly összképét, sárgás-barnás felrakódás csúfítja el a fogakat.
Kellemetlen szájszag: A rossz lehelet a lepedék, a fogkő és a gyulladás gyakori kísérőjelensége. A baktériumok lebontó, erjesztő munkájának köszönhető.
Ínygyulladás: Az íny pirossá, duzzadttá válik, fogmosáskor vérzik, érzékeny.
Fogágybetegség: A fogkő irritáló hatására az íny a fogtól elemelkedik, így gyulladt, gennyes tasakok alakulnak ki. A gyulladás átterjedhet a fog tartó szöveteire, ami pusztítja a csontot, így a fogak meglazulnak, mobilissé válnak.
Fogvesztés: Ha nem kezeljük időben és megfelelő terápiával a gyulladást, a fogakat már nem lehet megmenteni.
Peri-implantitis: A fogkő okozta ínygyulladás sajnos az implantátum környezetét sem kíméli, az implantáció sikertelenségét okozza. A műgyökér körül kialakuló gyulladás pusztítja az íny szövetét, a műgyökeret tartó csontot és akár az implantátum kilökődéséért is felelős lehet.
Milyen egészségügyi szövődményekkel járhat a fogkő?
A szájban több százféle baktérium található, hasznosak és károsak egyaránt. A szájhigiénia elhanyagolása a szájflóra egyensúlyának felborulásához vezet:
- Elszaporodnak a kórokozók.
- Ínygyulladás, fogínyvérzés miatt sérül az íny szövete.
- A sérült ínyszöveten át a káros baktériumok a véráramba kerülnek.
- A baktériumok test-szerte képesek fertőzni, más szervek állapotát rontva gócbetegségek kialakulásáért felelnek.
Szívinfarktus:
Szakemberek szerint az ápolatlan, fogköves fogak első számú kockázati tényezőt jelentenek a szívinfarktus bekövetkezésében. Szívinfarktus során a szívizom szöveteit ellátó artériák elzáródnak, megszüntetve ezzel a szöveti oxigénellátást, így a szívizomsejtek elpusztulnak.
Az elzáródás leggyakoribb oka az érelmeszesedés következtében létrejövő szűkület, illetve a szűkületben képződő vérrög. Az érelmeszesedést pedig a nem megfelelő életmód és étrend, valamint a dohányzás mellett a fogápolás elhanyagolása is okozhatja.
Cukorbetegség:
A cukorbetegség és a fogágybetegség egymást erősítő, „ördögi kört” alkotnak. Ha az egyiket elhanyagoljuk, a másik is romlani fog. Ezért különösen fontos, hogy a cukorbetegek komolyan vegyék a szájhigiéniát és a fogászati szűréseket – mert a jó szájápolás nem csak a fogaikat, hanem az egészségüket is védi.
- Magas vércukorszint esetén a szervezet rosszabbul reagál a fertőzésekre, így könnyebben alakul ki és válik súlyossá az ínygyulladás, vagy fogágybetegség.
- A cukorbetegség miatt csökkent nyáltermelés, szájszárazság, valamint a megemelkedett cukortartalom a nyálban ideális táptalaj a káros baktériumoknak.
- A krónikus gyulladás (mint a parodontitis) inzulinrezisztenciát fokozhat, így pedig nehezebb szabályozni a vércukorszintet. Ez azt jelenti, hogy egy kezeletlen fogágybetegség rontja a vércukorszint kontrollálhatóságát.
Koraszülés és fejlődési rendellenességek:
- A gyulladásos folyamat fokozza a koraszülés és a fejletlen magzat születésének kockázatát.
Mit tehetünk otthon a fogkő ellen?
A fogkő tehát nemcsak a mosolyodat veszélyezteti, hanem az egészségedet is.
Ha nem figyelsz rá, az ártatlan plakkrétegből idővel súlyos gyulladások, fogvesztés, sőt akár szívinfarktus is lehet.
De a jó hír az, hogy a rendszeres szájápolással és fogászati ellenőrzéssel mindez megelőzhető.
Az alábbi lépéseket érdemes betartani:
- A személyre szabott otthoni, helyes fogmosás begyakorlása.
- Napi minimum 2x-i fogmosás, reggel és este.
- Fogközök tisztítása fogselyemmel és interdentális kefével.
- Súlyos ínygyulladás, fogágybetegségre való hajlam esetén speciális fogkrém és szájvíz használata. Pl.: klórhexidin tartalmú GUM Paroex fogkrém és szájvíz
- Rendszeres fogászati állapotfelmérés évente legalább egyszer – de ajánlott akár kétszer is.
- Ultrahangos fogkő-eltávolítás szakember által, ami ma már gyors és fájdalommentes.
- Cukorbetegség esetén a professzionális fogtisztításra évente akár több alkalommal is szükség lehet. Diabétesz mellett szintén fontos még az optimális vércukorszint fenntartása, ínygyulladás fellángolása esetén pedig a szoros fogorvos – páciens együttműködés.
Az újgenerációs fogkő eltávolítás nem csak Budapest magánrendelőiben érhető el! A Hedent fogászat szakemberi is használják és ajánlják az Irányított Biofilm Terápiás fogtisztítást, melyről bővebben itt olvashatsz: Irányított Biofilm Terápiás szájhigiéniás kezelés.
A biofilm terápiás fogtisztítás nem csupán a fogkövet, de azt a bakteriális biofilm réteget is képes eltávolítani, mely a fogkő és gyulladás kialakulásáért felelős.
A fogakon felhalmozódó fogkő panaszok sorát okozza, melyek lehetnek lappangó, a fogkő jelenlétével nehezen összeköthető, de akár könnyebben észrevehető tünetek is. Nem szabad ezeket félvállról venni, gyanú esetén is érdemes orvoshoz fordulni.
Fontos tudni, hogy a fogászati kezelésekre, fogpótlásra biztosított fogászati garancia feltétele, hogy a páciens rendszeresen részt vesz az ellenőrzésen és fogkőleszedésen. A jó szájhigiéniát fenntartva, precíz otthoni ápolással, például egy modern elektromos fogkefével sokat lehet tenni a fogászati panaszok kialakulása ellen.
Ne várd meg, míg komolyabb baj lesz – tegyél ma az egészséged érdekében! Gondoskodj a fogaid és a fogpótlásod tartósságáról és kérj időpontot rendelőnkbe fogkőeltávolításra vagy szájhigiéniás tanácsadásra!
Dr. Hegedűs Marianna vezető orvos